Listy

Dorman utrzymywał rozległą korespondencję polską i zagraniczną. W archiwum znaczna część listów uporzadkowana została przez niego samego w odrębne sklejki tytułowane najczęściej imieniem i nazwiskiem osoby, z którą wymieniał się listami. W poniższym wykazie obok nazwisk korespondentów, w nawiasach podany jest zakres czasowy, w którym korespondecja była prowadzona.

Wykaz korespondencji polskiej



Abramowicz Jacek (1970)
Antkowiak Roch - dziennikarz, Opole (1972)
Antoniewicz Grażyna - pracownik Teatru Dzieci Zagłębia (1977)
Antuszewicz Mieczysław (1967)
Baczyński Szczepan (1959-1971)
Bechczyc-Rudnicka Maria (1970-1973)
Benesz Ewa (1974-1978)
Berwid-Osińska Maria - polonista, teatrolog Warszawa (1972-1980)
Biała Anna - studentka, Uniwersytet Śląski (1979)
Biełowa Urszula - dzienniarka, "Trybuna Ludu" (1974)
Biernacka-Lubańska Małgorzata - historyk, Warszawa (1976)
Bindas Sławomir (1969)
Bliżanka Maria (1947)
Błażewicz Olgierd (1976)
Bochenek Władysław (1951-1971)
Borkowska Teresa (1946)
Boronowski J. Norbert - operator/scenarzysta/reżyser (1980-1981)
Bożyczko Elżbieta - nauczycielka (1971)
Broszkiewicz Stanisław (1971)
Bryk-Kwas Ewa (1980-1986)
Bundzewicz Małgorzata (1981-1983)
Bunsch Ali (1959-1985)
Bury Teresa - nauczycielka (1977)
Buterlewicz Anna (1945-1970) 
Byrski Tadeusz (1972-1973)
Całkowa Julianna (1965-1976)
Cempura Andrzej (1976)
Cherian Józef - lider zespołu kolędniczego, Biskupice (1973)
Cierpiałkowska Małgorzata (1973)
Ciosek Elżbieta - nauczycielka, Kielce (1970)
Cybulski Tadeusz (1946)
Czeczot Andrzej (1975)
Dąbrowska Elżbieta - Dr/ Prof., Wyższa Szkoła Pedagogiki, Opole (1978-1979)
Deszcz Jolanta (1980)
Dobromilski Włodzimierz (1959)
Dorman Krzysztof
Dorman Janina 
Dorman Jacek
Dorman (Dowsilas) Iwona
Dorman Dorota
Doroszewska Janina - pedagog, dr filozofii, Uniwersytet Warszawski (1949)
Doszla Edward (1968)
Drozdek Barbara - Goławiec
Ejsmund Andrzej
Falkiewicz Andrzej (1967-1974)
Fełenczak Włodzimierz (1979)
Ferengutt Stefan - Telewizja (1967)
Fiałkowska Jadwiga - aktorka Teatru Dzieci Zagłebia (1959)
Fik Marta (1974)
Fik Romana - aktorka teatru lalkowego, nauczycielka, Opole (1972-1977)
Filipek Walenty - twórca ludowy, Tokarnia (1977)
Fiszer Anna (1959-1978)
Flukowski Stefan (1957)
Frankowska Bożena (1970-1972)
Gawlik Jan Paweł (1967)
Gąsiorek Teresa - aktorka Międzyszkolnego Teatru Dziecka, Sosnowiec (1971)
Gierat Władysław - lider zespołu kolędniczego, Żywiec (1973)
Giersz Witold (1969)
Glatty Juliusz (1966)
Gliwińska Grażyna - studentka socjologii, Uniwersytet Śląski (1979)
Gniewkowski Jerzy (1961-1969)
Gołębska Natalia (1959-1981)
Gorczycka Joanna (1975)
Góral Ryszard - Nowy Targ (1975)
Grabowski Tadeusz (1969)
Grela Bronisław - Malbork (1954)
Gruszecka-Nitschowa Aniela (1949)
Grzesiak Jan (1977)
Hejno Wiesław (1978)
Hesse-Bukowska Barbara - pianistka (1954)
Hiriakow Helena (1970)
Hydzik Andrzej Jerzy (1973)
Iłłakowiczówna Kazimiera (1980)
Iłowski Stanisław (1958-1971)
Janczarski Czesław (1955-1968)
Janicowa Marta (1976)
Januszewska Hanna (1957-1959)
Jarecki Andrzej (1972)
Jarema Władysław (1970)
Jastrun Mieczysław (1974)
Jaworska Irena - pracownik Teatru Dzieci Zagłębia (1967-1976)
Jelińska Cecylia - Katowice (1972)
Jędrzejczak Janusz (1977)
Jurczyk Jerzy - Szczecin (1983)
Jurkowski Henryk (1950-1985)
Kaczmarczyk Roman - korespondencja prywatna (1973-1974)
Kaczor Zdzisław - dyrektor LO im. Kopernika w Będzinie (1967)
Kajzar Helmut (1974-1975)
Kalinowski Marek - fotograf (1971)
Kalita-Cirlić Halina (1977-1978)
Kałużyński Zygmunt (1967-1968)
Kamiński Stanisław - ksiądz, Wiślica (1976)
Knebel Marianna - pracownik TDZ (1967-1971)
Kann Maria (1948-1971)
Karwatowa Melania (1956-1975)
Kelera Józef (1971)
Kellner Irena (1969-1976)
Kędra Józefa Maryla (1959-1971)
Kidawa Janusz (1985)
Kielan Zofia - Warszawa (1977)
Kiełczewski Waldemar (1972)
Kierc Bogusław (1983)
Kilian Adam (1956-1957)
Kilian-Stanisławska Janina (1958-1976)
Kirschner Tadeusz (1961)
Koenig Jerzy (1967-1968)
Komorowska Małgorzata (1982-1984)
Kopalko Zbigniew (1960-1972)
Kosek Włodzimierz (1974)
Koterla Eugeniusz (1982-1984)
Kowalczyk Maria - Warszawa (1946-1971)
Kowalewska Iwona - Warszawa (1972)
Kownacka Maria (1971)
Krajewska Maria - dziennikarka "Przyjaciółki", Warszawa (1959-1980)
Krawczyk-Świderska Janina - Kraków (1968-1971)
Krzemińska Wanda - dziennikarka, "Ekran", "Teatr", Warszawa (1967-1975)
Krzyżagórski Klemens (1967)
Kudelska-Ćwięk Leokadia (1964-1972)
Kudliński Tadeusz (1967-1985)
Kuliczkowska Krystyna - historyk i krytyk literatury dziecięcej, prof. Uniwersytetu Warszawskiego (1971-1975)
Kuryło Alicja (1968-1978)
Kwiatkowska Krystyna - studentka, (Łódź 1979)
Kwiecień Maria - pracownik TDZ (1970-1975)
Kwiecińska Zofia - dziennikarka, "Trybuna Ludu", Warszawa (1971-1977)
Lach Barbara (1980-1985)
Lachowska Krystyna (1977)
Lasocka Barbara (1968-1975)
Ligęza Józef - dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu (1971)
Linert Andrzej (1972-1976)
Lutosławski Witold (1957-1959)
Łabiniec Andrzej (1962-1977)
Ładno Aleksander - fotograf, Warszawa (1969-1970)
Machowski Leon - rzeźbiarz, Warszawa (1971-1981)
Magdeczko-Capote Honorata (1985)
Majorek Bogdan - Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu (1969)
Markiewicz Andrzej (1970)
Markocki Longin - pracownik Teatru Dzieci Zagłębia (1966-1970)
Maziarska Jadwiga (1956)
Mazur Krystyna (1959-1985)
Mazurkiewicz Edward - Gdańsk, "Litery" (1971-1972)
Michańska Maria - studentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (1984-1985)
Miedzińska Urszula (1970)
Mikulski Kazimierz (1961)
Mikuta Marian (1973)
Miklińska Zofia (1979-1983)
Miller Romana - pedagog/ prof./Uniwersytet Gdański (1968-1978)
Miłobędzka Krystyna (1973-1983)
Mioduszewski Stanisław (1975)
Morawiec Elżbieta (1973)
Morawska Janina (1959-1970)
Morcinek Gustaw (1948)
Morga Anna - dziennikarka, "Wiadomości Zagłębia", Sosnowiec (1976-1977)
Moszczyński Leon (1970-1972)
Musiał Waldemar (1974-1982)
Niewiarowski Marian (1970-1974)
Niżyńska Krystyna - Kraków (1952)
Nowak Dorota - Opole, Klub Aligator (1972)
Nowak Franciszek - student, Nowy Dwór Gdański (1978)
Nowak Zbigniew - aktor, Teatr Ziemi Pomorskiej, Grudziądz 1973
Ochmański Stanisław - reżyser, Lublin/Łódź 1972-1978
Ocioszyńska Maria - pracownik Teatru Dzieci Zagłębia (1958-1959)
Okamfer Ignacy- pracownik Teatru Dzieci Zagłębia (1955-1964)
Oliwa Józef - Jawornik (1977)
Orlewicz Maria - Dom Kultury w Krośnie (1979)
Osiecka Agnieszka (1972-1973)
Osiński Zbigniew (1967-1979)
Ostrowska Róża (1974)
Passent Daniel (1976-1977)
Patalong Kazimierz - Katowice (1970-1972)
Pawłowski Andrzej (1973)
Piechal Marian (1974)
Piecuch Andrzej (1984)
Piekarska Joanna (1964)
Pielasińska Wiesława (1971)
Pierzchała Jan (1967)
Pieter Józef - prof./pedagog/psycholog/Uniwersytet Śląski (1946-1971)
Pikiel Irena (1966)
Pilch-Dobrowiecka Helena (1977)
Piotrowska Ewa (1972-1973)
Podolska Maria (1968)
Polakowska Maria - tłumaczka, Warszawa (1966-1981)
Polek Stefania - nauczycielka, Skawina (1971)
Pollak Seweryn (1967-1972)
Prorok Leszek (1976-1977)
Proszkowska Anna (1976)
Przybylska Maria (1985)
Przybylski Ryszard - eseista/tłumacz/krytyk, IBL PAN, Warszawa (1967)
Puget Franciszek (1961)
Putrament Jerzy (1954)
Pyjor Jan (1970)
Raciborska Jolanta - Warszawa 
Racki Henryk - redaktor/historyk, "Słowo Polskie", Katowice (1973)
Rajmiec Łucja - Bydgoszcz (1975)
Raszewski Zbigniew (1967)
Ratajczak Józef (1982)
Rau Krzysztof (1982)
Reinfuss Roman - etnograf, Kraków (1972-1982)
René Ludwik (1967-1976)
Renikowa Wanda - edukatorka teatralna/pedagog/historyk/krytyk t. szkolnego, Warszawa (inicjowała dokumentowanie t. szkolnego, wykładowca PWST w Łodzi)
Rettinger Andrzej 
Romanowski Ryszard - dr, Sopot (1977)
Rose Janina (1968-1972)
Rozhin Andrzej (1966-1970)
Rydlowa Zofia - społecznik, Będzin (1949)
Rydzewski Ryszard (1972)
Ryl-Krystianowski Alfred (1954-1981)
Ryl-Krystianowski Janusz (1981)
Sachse Mira (1967-1970)
Sell-Walter Aleksandra (1956-1971)
Semil Małgorzata (1967-1975)
Serafinowicz Leokadia (1973-1985)
Serafinowska Ewa - studentka, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (1971-1972)
Skotnicka Bogumiła (1977)
Skowronkówna-Słońska Irena (1947-1971)
Skrzat Rudolf - pracownik Teatru Dzieci Zagłębia (1954-1970)
Sladek Józef - korepondecja prywatna (1983)
Sławińska Irena (1971-1984)
Słociński Antoni (1966-1985)
Smolka Alojzy (1971)
Sobolewski Michał (1977)
Sowicki Tadeusz (1964-1965)
Sowińska Lucyna - pedagog/polonista/Studio P., Toruń (1979)
Stachnik Ryszard (1971)
Stanowska Alina [Alicja] (1966)
Stańczak Marian (1965)
Stasińska D. - nauczycielka, Dąbrowa Górnicza (1956)
Staszkiewicz Krzysztof - Wyższa Szkoła Ped.?, Kraków/Żywiec (1969-1971)
Stawecki Marian - Młodzieżowy Teatr Inicjatyw, Lublin (1982-1984)
Stecewicz Władysław [Tomasz]  (1972-1973)
Stern Alicja - tłumacz/krytyk, Warszawa (1967-1968)
Stern Anatol  (1967-1968)
Stobiecka Maria - biblioteka krakowska, Wojewódzki Dom Kultury w Krakowie
Strzelecki Zenobiusz (1970-1978)
Stykowa Barbara [Maria] - pedagog/prof./Katolicki Uniwersytet Lubelski (1984)
Surówka Bolesław (1967-1968)
Szewczyk Wilhelm (1967-1968)
Szleyen Zofia (1967-1972)
Szolc Bernardeta - Zielona Góra (1977)
Sztaudynger Jan (1945-1950)
Sztenc Teresa - reżyserka, Gliwice (1985)
Szuman Stefan - pedagog/psycholog/lekarz/prof.Uniwersytet Jagielloński, Kraków (1946-1954)
Szydłowski Marian (1959-1969)
Szydłowski Roman - krytyk teatralny, Warszawa (1972-1973)
Śleziak Marta (1972)
Ślosarski Grzegorz (1969-1973)
Świrszczyńska Anna (1949-1964)
Tekiel Wacław - pracownik Teatru Dzieci Zagłębia (1968-1970)
Tyszkowa Maria - psycholog/ prof./Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu (1972-1982)
Umiński Zbigniew (1976-1983)
Urbańczyk Jan - dr, tłumacz, Katowice (1971)
Waglewski Jerzy - dziennikarz/Polskie Radio/Warszawa (1970)
Wasikowski Franciszek (1957-1964)
Waszkiel Marek (1982)
Waśko Adam
Węgrowska-Ogrodzińska Teresa (1975-1978)
Widera Aleksander (1968-1971)
Wiecha Maria - Bobrowniki (1951)
Wieczorkiewicz Wojciech (1970)
Wielgoławska Alicja - redaktorka, "Świat Młodych", Warszawa (1971-1976)
Wielińska Melania - dziennikarka, Warszawa (1977)
Wilczek Stanisław (1970-1975)
Wilkoszewski Franciszek (1955)
Wilkowski Jan (1971)
Winsczyk Paweł (1975-1976)
Wiśniowska Halszka (1967)
Wojciechowski Zbigniew (1964-1973)
Wojnar Irena - pedagog/prof. Uniwersytet Warszawski (1971-1977)
Wojnicka Bożena (1969-1972)
Woroszylski Wiktor (1973)
Wójcik Iwona - studentka (1979-1984) 
Wroniszewski Jan
Wróbel Lidia (1967-1974)
Wróblewski Andrzej  (1967)
Wydrzyński Andrzej  (1956-1972)
Vogler Henryk (1967)
Zaborowski Jerzy (1955)
Zagała Bolesław - redaktor "Świerszczyka", Warszawa (1946-1980)
Zagórski Jerzy (1967-1968)
Zagórzecki Stanisław Jerzy (1955-1973)
Zaręba Antonina - emerytka/pracowniczka Domu Kultury w Malborku (1971-1972)
Zejda Teresa - studentka/Uniwersytet Łódzki (1976)
Żelaźnicka Iwona (1967-1970)
Żukrowski Wojciech (1948-1967)

Wykaz korespondencji zagranicznej

Bułgaria:

Goczewa Maryna - Naroden Kuklen Teatr, Burgas (1967-1983)
Mielnikowa Sija (1969)
Nikołow Nikołaj – reżyser, Gabrowo (1968-1969)
Ogniowa Julia - Naroden Kuklen Teatr, Sofia, Płowdiw (1968-1969)
Państwowy Teatr Lalek w Warnie (1969)

Czechosłowacja:

Bezděk Zdeněk - Leutkarska Katedra AMU, Praga (1970)
Česal Miroslav – redaktor naczelny "Československý Loutkař", Praga (1968)
Delongowa Indra - "Divadalni Vjehova", Brno (1968)
Eliáš Michał  - Matica Slovenska, Martin (1972)
Havlík Václav - lalkarz, pedagog, tłumacz, Praga (1957-1967)
Jančuška Martin – redaktor "Umelecke Slovo", Bratysława (1966-1979)

Pehr Josef – dramatopisarz, Praga (1970-1973)
Romanovský Ján - Západoslovenské Bábkové Divadlo, Nitra (1965-1970)
Loutkové Divadlo Radost, Brno

Štátne Bábkové Divadlo, Bratysława (1965)

Jugosławia:

Ćećuk Milan - pismo ARENA, Zagrzeb (1967)
Djurovic Majo – dramatopisarz, Belgrad, Szybenik (1974-1977)
Kuluśić Ana - pismo MLADOST, Zagrzeb (1975)
Lorger Srećko - pismo SLOBODNA DALMACIJA, Split (1975)
Majaron Edi – Lublana (1976)
Mioc Pero - Kazaliste Lutaka, Zadar (1975)
Ogorelec Milena - TV Mladinska Redakcja, Lublana (1975)
Pengov Joże – Lublana (1976)

Radonjić Miroslav – dyrektor, Pozorista Mladich, Nowy Sad (1975-1976)
Stanković Srboljub – reżyser, Malo Pozoriste, Belgrad (1975)
Internacia Kultura Servo, Zagrzeb (1977-1978)
Jugoslavenski Festival Djeteta, Szybenik (1973-1975)
Kazaliste Lutaka, Rjeka (1967)

Rumunia:

Teatrul Tandarica (1966)

Węgry:

Ede Tarbey – recenzent, Budapeszt (1973-1978)
Iwanowski Tadeusz – Hajdúszoboszló (1981)
Koòs Iván – Budapeszt
Szilágyi Dezső - Állami Bábszinház, Budapeszt (1962-1980)

ZSRR:

(tereny Rosji):

Biesiadowska Helena - Moskwa (1970-1974)
Gernet Nina - Leningrad
Malachiewa Walentyna - Leningrad (1969)
Sudaruszkin Wiktor - Leningradzki Wielki Teatr Lalkowy, Leningrad (1971)

Żarowcewa Irina - Sowiecka Sekcja Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów Lalkowych; późniejsza UNIMA, Moskwa  (1967-1982)
 Moskiewski Akademicki Teatr Artystyczny (1963)
Teatr Lalek, Taszkient (1969)
 

(tereny Litwy):

Girdzijauskaitė  Audronė prof., teatrolog, krytyk sztuki, Uniwersytet Wileński, Wilno (1968-1985)

(tereny Estonii):

Normet Dagmar - Tallinn (1972)

(tereny Ukrainy):

Gibierdiew   Arbionowicz  Józef - Odessa (1970)
Afanasjew W. - dyrektor Teatru Lalek w Charkowie, prezes Ukraińskiej Sekcji UNIMA 

(tereny Armenii):

Gadaczik Stanislaw Josifowicz  - Ormiańskie Towarzystwo Teatralne, Leninakan (1973)
Mengels Melkonian  - Ormiańskie Towarzystwo Teatralne, Leninakan  (1974)

NRD/NRF:

Braun Karlheinz - Verlag der Autoren, Frankfurt am Main (1972-1973)
Brothe Ursula - Verlag der Autoren, Frankfurt am Main (1972-1973)
Diezman Gerhard – dyrektor, reżyser Städtische Puppenbühne, Karl-Marx-Stadt [ob. Chemnitz] (1961-1965)
Ebert Michael - Akademie der Darstellenden Künste, Frankfurt am Main (1975)
Krafft Ludwig – Monachium
Krieger Uwe – Dagol, Berlin (1973)
Laba Dorothee – Saarbrücken (1976)
Leiter Heinrich – dyrektor, Kulturverwaltung im Magistrat der Stadt, Rüsselheim (1972)
Łysko Andrzej – Lübbenau (1975)
Mäser Rudolf – dyrektor, UNIMA, Drezno (1968 – 1980)
Schedler Melchior – redaktor, "Theater Heute", Monachium (1971-1978)
Scheper Dirk - Akademie der Künste, Berlin (1971)
Selmidtgen Christa - Puppentheatersammlung Dresden  des Stadlichen Museums Für Volkskunst, Drezno (1965-1969)
Siegel Harro – Marionettentheater, Brunszwik (1959)

Dania:

Joensen Poul Holm - Samarbejdsudvalget for Turnėteatervirksomhed, Kopenhaga (1975)

Francja:

Blanchard Nicole – Paryż (1980)
Boquié Roger – Paryż (1969)
Cousseau Louis – Paryż (1972)
Denck Brigitte – stażystka Teatru Laboratorium, Paryż (1974-1975)
Desarthis Francis - Claude - Theatre Du Luxembourg, Paryż (1969)
Genty Philippe – Paryż (1965)
Jędrzejewski Bogdan - Festival Mondial Du Theatre, Nancy (1973)
Krotkiewski Stanisław - Guide National-Intepréte, Paryż (1973)
Kukułczanka Jadwiga – Paryż (1976)
Pagneux Jean - Directeur Des Affaires Culturelles, Paryż (1969)
Szymkiewicz Stanisława i Krystyna – Paryż (1969)
Wierzyńska Zofia – Paryż (1970)
Woźnica Wanda – Paryż (1969)

Holandia:

Nastazi Ricardo - HOT-theatre, Haga (1975)
Zomer Wim - Theater Wim Zomer, Eerbeek (1975)

Portugalia:

Pinhao Leonor - Producoes Teatrais Ldas, Lizbona (1978)

Szwajcaria:

Balmer Ueli – PUPPENBÜHNEN, Zofingen (1970)

Szwecja:

Lindström Ulla – premier Szwecji, Sztokholm (1969-1970)

Wielka Brytania:

Howard-Mills Pamela – Londyn (1965-1966)
Thomas Karol - Theatre Mobile, Burnley (1976-1977)

Włochy:

Brignone Guido – Turyn (1967)
Tilippo Eduardo de

USA:

Basińska Jolanta – aktorka, Chicago (1979-1980)
Snyder Patricia B. - State University of New York, Albany (1970)
Young Marjorie - Nowy Jork, Chicago (1973-1977)

Kuba:

Linares Allán Alfonso - Teatro de Guiñol, Santa Clara (1970)

Argentyna:

Teatro El Duende Escuela De Titeres, San Miguel de Tucumán (1971)

Nigeria:

Sachse-Janes Mira – aktorka, Ibadan (1976)

Australia:

Jeżowska Anna – Canberra (1985)
Żenni Marek – Canberra (1985)

Japonia:

Theatre For Boys and Girls Center, Tokio (1974-1975)